A SIMPLE KEY FOR BADANIE OCT OKA UNVEILED

A Simple Key For Badanie oct oka Unveiled

A Simple Key For Badanie oct oka Unveiled

Blog Article

Angiografia OCT to szczególny rodzaj badania – nieinwazyjna cyfrowa mikro angiografia. Pozwala ocenić naczynia oraz mikrokrążenie w siatkówce oka bez konieczności podawania kontrastu stosowanego w tradycyjnej angiografii fluoresceinowej.

Ponieważ optyczna koherentna tomografia jest zupełnie bezpieczna i nieinwazyjna, nie istnieją przeciwwskazania do jej przeprowadzania u kobiet ciężarnych. Ciąża nie zmusza więc do odłożenia badania OCT na później – nie istnieje w tej sytuacji żadne ryzyko.

Badanie OCT umożliwia wykrycie chorób w przednim i tylnym odcinku oka. Pozwala na potwierdzenie wielu zmian, w tym AMD (zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem), jaskrę, centralną retinopatię surowiczą, stożek rogówkowy, obrzęk rogówki i wiele innych stanów patologicznych.

Optyczna tomografia koherencyjna (OCT – z ang. Optical Koherence Tomography) jest technologią odbioru i przetwarzania sygnału optycznego z wykorzystaniem spójnej (koherentnej) wiązki światła o długości fali zbliżonej do podczerwieni, która pozwala tworzyć obrazy trójwymiarowe o mikronowej rozdzielczości, zbliżonej do obrazów uzyskiwanych przy użyciu niewielkiej mocy mikroskopu.

Dzięki skaningowi optycznemu możliwe jest bardzo wczesne wykrycie wszelkich zmian patologicznych oraz monitorowanie wdrożonego leczenia.

Procedura jest nieinwazyjna, bezbolesna i nie ma zasadniczych przeciwwskazań do jej przeprowadzenia. Badanie może być powtarzane wielokrotnie w celu śledzenia przebiegu choroby i get more info efektywności leczenia.

W przypadku uzyskania niejednoznacznego wyniku badania OCT tarczy nerwu wzrokowego, okulista najczęściej zaleci powtórzenie badania po kilku miesiącach. Biorąc pod uwagę, że jaskra to choroba publishępująca, brak istotnej progresji w badaniu OCT w ciągu kilku miesięcy lub lat pozwala najczęściej na wykluczenie rozpoznania jaskry. Należy pamiętać, że badanie kolejne badania OCT tarczy nerwu wzrokowego należy wykonywać na tym samym aparacie, na którym wykonano pierwsze badanie – dzięki temu lekarz będzie mógł porównać badania między sobą.

Interpretacja wyników: Lekarz analizuje uzyskane obrazy OCT, aby ocenić stan tkanek, diagnozować choroby i opracować program leczenia.

Wskazane jest (szczególnie w przypadku pierwszego badania) wykonanie badania obu oczu, nawet jeśli objawy dotyczą tylko jednego oka. Patologie oczu często występują obuocznie, ale mogą mieć różny stopień zaawansowania.

W ten sposób można szczegółowo oceniać strukturę siatkówki, grubość jej włókien nerwowych, stan nerwu wzrokowego oraz oceniać przedni odcinek gałki ocznej (między innymi rogówkę lub przednią komorę oka). Wynik badania pozwala przykładowo na lepszą ocenę siatkówki w przebiegu cukrzycy lub ocenę stopnia zaawansowania jaskry.

Najczęstsze przyczyny wykonywania badania to podejrzenie lub monitorowanie zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD), błon i otworów plamki żółtej, powikłań ocznych cukrzycy oraz jaskry.

W dzisiejszym świecie, gdzie większość czasu spędzamy w pozycji siedzącej lub stojącej, utrzymanie prostej postawy staje się kluczowym elementem profilaktyki zdrowotnej. Jak zadbać o prostą sylwetkę?

Niewątpliwą zaletą tomografii OCT jest szybkość przeprowadzenia badania (około 10 minut) oraz brak szkodliwego promieniowania, które mogłoby uszkodzić tkanki oka.

Czy istnieją jednak jakieś zalecenia przed poddaniem się badaniu? Jak przygotować się do OCT oka? Tomografia ta nie wymaga od pacjenta właściwie żadnych przygotowań.

Report this page